Pridať recept

Pomocník pri trávení a rednúcich kostiach - slivky!

Oválne tmavomodré plody sú bohatou zásobárňou prospešných látok a už po mnoho generácií veľmi ceneným ovocím. Slivky sú súčasťou našej tradičnej slovenskej kuchyne a tá sa nezaobíde bez kvalitného slivkového lekváru, slivkových gúľ alebo koláčov. Keď sa povie slivka, obvykle sa väčšine z vás ako prvé vybaví slivovica, aj tá môže mať pri umiernenej konzumácií priaznivý vplyv na zdravie, avšak neporovnateľný s konzumáciou čerstvých alebo sušených plodov.

Čo všetko v sebe slivky ukrývajú?

Vitamín A, C, E, H a vitamíny skupiny B. Zo stopových prvkov je v nich obsiahnutý vápnik, horčík, zinok, draslík, fosfor, železo, síra a bór. Ďalej obsahujú vlákninu, antokyaníny (farbivo), kvercetín a kyselinu chlorogenovú.

 

Zdraviu prospešné účinky sliviek

Vďaka vláknine slivky dokážu dokonale prečistiť tráviaci systém, a preto sú považované za prírodné preháňadlo. Zlepšujú priechodnosť čriev, ktoré zároveň čistia a zbavujú nadmerného množstva tuku. Tým dokonca pomáhajú aj pri chudnutí, pretože zabraňujú ukladaniu týchto tukov vo forme nežiaducich podkožných zásob.  Sušené slivky majú o niečo viac sacharidov ako tie čerstvé, no oboje majú nízky glykemický index, dokážu navodiť pocit sýtosti a tým pomáhajú zredukovať hmotnosť. Slivky majú aj preventívny účinok proti rakovine čriev. Najmä sušené slivky pomáhajú pri rednutí kostí, mali by ich konzumovať ľudia, ktorí trpia na osteoporózu a dnu. Majú priaznivé účinky na krvný obeh, dokážu znížiť krvný tlak, cholesterol, udržujú zdravé cievy a pozitívne pôsobia na ľadviny a pečeň. Vyšší obsah vitamínov skupiny B v slivkách blahodarne pôsobí na krvotvorbu, látkovú výmenu, prevenciu proti rôznym srdcovým chorobám, na lepšiu pamäť a svalovú kondíciu. Slivky môžu pomôcť aj pri depresii, pretože pomáhajú uvoľňovať endorfíny - hormóny dobrej nálady.  So slivkami budete mať krajšiu a zdravšiu pleť, zdravé nechty aj vlasy. Pálenka zo sliviek dodáva telu silu, podporuje chuť k jedlu a zlepšuje trávenie, tu však musíme upozorniť, že hovoríme o jednom štamperlíku a nie o celej fľaši!

Kde a ako ich zohnať?

Okrem sliviek rastúcich divoko v prírode, môžete rôzne odrody pestovať v sadoch alebo záhradách. Ak nemáte takúto možnosť, zájdite na trhy s ovocím a zeleninou. V sezóne, ale niekedy aj mimo ňu sa už bežne dajú kúpiť v supermarketoch. Majte na pamäti, že domáce slivky sú kvalitnejšie, než tie dovezené, aj keď stoja o niečo viac. Na jedenie vyberajte zrelé plody, ktoré sú na dotyk tvrdšie, ale majú jemný nádych do strieborna. U týchto sliviek si môžete byť istí, že sú pomerne čerstvé. Plody by nemali byť ani príliš tvrdé, tie najmäkšie sú zase vhodné na zaváranie alebo prípravu lekváru. Čerstvo natrhané slivky aj so stopkami možno skladovať niekoľko dní v chladničke. Je ich však potrebné kontrolovať a povyberať z nich nahnité kusy. Najdlhšie sa však dajú uchovať mrazené alebo sušené.

Slivky a ich využitie v kuchyni

Slivky sú najlepšie a najzdravšie čerstvé, dajú sa z nich pripraviť rôzne ovocné knedličky, koláče a sladké omáčky, ktoré sa hodia najmä k divine. Tradícia zavárania sliviek je u nás veľmi obľúbená spolu s prípravou slivkového lekváru alebo džemu. Zo slivkového lekváru pripravíte kysnuté buchty alebo moravské koláče, po ktorých sa len tak zapráši! Slivky sa dajú sa napríklad obaliť v čokoláde, veľmi populárne sú v RAW kuchyni, na prípravu rôznych nepečených koláčov. Môžete ich zmraziť alebo usušiť do zásoby a počas roka z nich pripravovať rôzne dobroty alebo ich len tak vyjedať sušené. U mužov je veľmi populárna úprava sliviek destilovaním na vynikajúcu pálenku - slivovicu.

Inšpirujte sa receptami:

Slivky a ringloty

Ringloty a slivky: V čom sú iné? Aké majú výhody pre zdravie?

Chutné a overené recepty na váš e-mail!

 

Napísané: 22.08.2020
Zdroj foto: dreamstime.com

Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.

Odoslať
Podobné články
Droetker jablkovy kolac
Súťaž: Jesenné pečenie s Dr.Oetker
Dobruchut.sk a Dr.Oetker pre vás pripravili súťaž na tému jesenné recepty o 7 balíčkov produktov a pomocníkov...
foodtruck
Parné rúry na potulkách Slovenskom I.
Plne vybavená kuchyňa na kolesách, v ktorej si pripravíte chutné a zdravé jedlá, čoskoro zavíta na východné...
Zena ovocie jedlo stravovanie
Viete, aké je to správne jedlo pre vašu dušu?
Zemiaková kaša, hranolčeky, špagety so syrom, sekaná a ďalšie chutné jedlá nemusia byť síce dobré...
Kosik
Víťazné recepty súťaže Vianoce s Penamom
Penam a Dobruchut.sk pre vás pripravili súťaž o 5 košíkov plných dobrôt.  Víťazné recepty sme vyžrebovali...
Vianocne napoje
Voňavé nápoje pre chladné zimné večery
Len málo vecí je takých upokojujúcich ako teplý, korenistý nápoj v sychravý zimný deň. Pri poklese teploty...
jahodové recepty
15 jahodových receptov, ktoré musíte túto sezónu skúsiť!
Jahody, to je sladký začiatok leta :) Jahodová zmrzlina, dreň, koláče, džem, jahody so šľahačkou majú radi...