Pridať recept

Kôpor

Kôpor je jednoročná, aromatická bylina, ktorá sa pestuje v našich záhradách väčšinou samovýsevom. Pôvod má v južnom Rusku, západnej Ázii a východnej časti Stredomoria. Pestuje sa pre svoje aromatické listy a pre semená.

Vyhovuje mu hlinená, priepustná pôda s dostatočnou zásobou živín. Neznáša ťažkú a mokrú pôdu, ani suché polohy a kamenistú pôdu. Je citlivý na hnojiva obsahujúce chlór. Vyžaduje včasný výsev nahusto. Na zeleno sa zbiera do zväzkov 15 až 20 cm vysoká mladá vňať. Na konzervovanie sa zbiera vňať, keď je v raste ( vo fáze predlžovacieho rastu ). Zbiera sa až do doby kvitnutia. Výborne sa suší. Pestovať sa môže aj v kvetináčoch za oknom či na balkóne. Existuje viac druhov kôpru.

 

Kôpor má aj dobrý vplyv na náš zdravotný stav. Obsahuje vitamíny A, B, C, kyselinu listovú a kyselinu pantothenovú, fosfor, horčík, draslík, sodík, meď, zinok, bielkoviny, vlákninu, sacharidy, tuk, železo, vápník, omega 3, omega 6 kyseliny. Je vynikajúci na podporu trávenia, pre skĺudnenie tráviaceho traktu, má antibakteriálne účinky, odstraňuje migrény, zvyšuje chuť k jedlu, odvodňuje telo od nadbytočnej vody, má silné močopudné účinky, detoxikuje organizmus.  

Kôprová omáčka
fotogaléria
Kôprová omáčka
Zdroj: dreamstime

Kôpor v kuchyni

Kôpor sa používá ako čerstvá zelenina na rôzné šaláty, k cestovinám, na prípravu omáčok, polievok, ako korenie na prípravu mäsa, nátierok, slaných koláčov. Pridáva sa do sterilizovaných uhoriek a čalamád. Čerstvý sa hodí k rybám, morským plodom, s koreňovou zeleninou, ku kapuste, karfiolu. Hodí sa aj k vajciam. Vynikajúci je ako prísada do studených omáčok s kyslou smotanou, dressingov, dippov, smoothie. Ak ho naložíte do octu (kvety a semiačka), tak získate výraznejšiu chuť. Semiačka sa využívajú aj namiesto rasce do zemiakov. Pri varení sa pridáva až nakoniec, lebo rýchlo stratí arómu.

Nasolený kôpor
fotogaléria
Nasolený kôpor
Zdroj: kuchtik1

Ako uskladniť kôpor

Najlepšie uskladnenenie kôpru je ho zmraziť, zachová si svoju typickú arómu. Najvhodnejšia na zmrazenie je plastová alebo sklenená nádoba so širokým hrdlom. Čerstvý kôpor vydrží niekoľko dní, ak ho dáte do pohára s vodou. Zabalený v alobale a ešte uzavretý v mikroténovom sáčku vydrží čerstvý až mesiac. Listy môžete mraziť do ľadových kociek, zavárať do octového nálevu alebo sušiť. Pri sušení dodržujte teplotu do 35 °C, aby listy nezhnedli a nezhorkli. Pri sušení bez sušičky zväzky obracajte, aby kôpor neplesnivel. Nasekané listy nadrobno možno naložiť do soli.

Vyskúšajte recepty s kôprom

Všetky recepty s kôprom

Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.

Odoslať
Podobné články
Zena ovocie jedlo stravovanie
Viete, aké je to správne jedlo pre vašu dušu?
Zemiaková kaša, hranolčeky, špagety so syrom, sekaná a ďalšie chutné jedlá nemusia byť síce dobré...
Kosik
Víťazné recepty súťaže Vianoce s Penamom
Penam a Dobruchut.sk pre vás pripravili súťaž o 5 košíkov plných dobrôt.  Víťazné recepty sme vyžrebovali...
Vianocne napoje
Voňavé nápoje pre chladné zimné večery
Len málo vecí je takých upokojujúcich ako teplý, korenistý nápoj v sychravý zimný deň. Pri poklese teploty...
jahodové recepty
15 jahodových receptov, ktoré musíte túto sezónu skúsiť!
Jahody, to je sladký začiatok leta :) Jahodová zmrzlina, dreň, koláče, džem, jahody so šľahačkou majú radi...
Tu je niekoľko čajov, ktoré by ste mali piť, ak máte tráviace problémy
Tu je niekoľko čajov, ktoré by ste mali piť, ak máte tráviace problémy
Keď vás trápi zápcha, nadúvanie alebo hnačka, mali by ste siahnuť po týchto čajoch.
Bylinky, ktoré majú blahodarný účinok na pankreas? Toto sú nápoje na udržanie jej plného výkonu
Bylinky, ktoré majú blahodarný účinok na pankreas? Toto sú nápoje na udržanie jej plného výkonu
Problémy s pankreasom nespôsobujú závažné príznaky, preto sa oplatí absolvovať pravidelné vyšetrenia, aby sa...