Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Poznáte rozdiel medzi kypriacim práškom a sódou bikarbónou?

Do cesta ste pridali kypriaci prášok do pečiva a výsledný koláč nie je vôbec mäkký, nadýchaný a ani sa nepodobá na ten z obrázku? V niečom ste museli urobiť chybu! Niekto na pečenie používa jedlú sódu a niekto kypriaci prášok do pečiva. Množstvo ľudí je na omyle, ak si myslí, že tieto dva produkty sú rovnaké a dajú sa v receptoch kadejako zamieňať. Kypriaci prášok, ale aj sóda bikarbóna patria do rovnakej skupiny kypridiel, no ich chemické reakcie v ceste sú úplne odlišné. Prezradíme Vám, kedy treba do cesta pridať kypridlo, aby nevyšumelo ešte predtým, než vložíte svoj obľúbený koláč do rúry.

Jedlá sóda - sóda bikarbóna

Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) alebo sóda bikarbóna je biely prášok so zásaditým pH, ktorý býva súčasťou kypriaceho prášku do pečiva a rôznych šumivých práškov do nápojov. Ak zmiešate sódu bikarbónu s octom alebo niečím iným kyslím prebehne chemická reakcia a táto zmes začne bublať. Výsledným produktom tejto reakcie je oxid uhličitý a presne takáto reakcia nastáva aj pri pečení. Z toho vyplýva, že ak pri pečení použijete sódu bikarbónu, aspoň jedna z použitých surovín musí byť kyslá. Najčastejšie sa používa kefír, hnedý cukor, jogurt, citrónová šťava, ocot, vínny kameň, melasa, jablkový pyré, kakao (nie holandské) alebo med.

Jedlá sóda má omnoho silnejší účinok než kypriaci prášok do pečiva, ale to neznamená, že čím viac sódy do cesta pridáte, tým budú Vaše koláče vyššie. Ak do cesta pridáte jedlú sódu bez kyslej suroviny, chemická reakcia v ceste neprebehne a koláč môže mať nechutne kovovú, až mydlovú príchuť. Pokiaľ zamiešate do cesta naraz kyslú surovinu so sódou, cesto necháte stáť, bublinky pri miešaní vyšumia a na pečenie už z nich nič neostane. Obecne platí, že na 150g múky stačí použiť ¼ čajovej lyžičky jedlej sódy.

Kypriaci prášok do pečiva - KPD

Ako sme už vyššie spomínali, kypriaci prášok do pečiva obvykle obsahuje jedlú sódu, škrob a kyselinu citrónovú. Zatiaľ čo sóda bikarbóna reaguje v ceste ihneď, kypriaci prášok obvykle v dvoch fázach. Prvá nastane, keď sa kypriaci prášok spojí s mokrými surovinami a druhá sa aktivuje teplom v rúre. Keďže kypriaci prášok už obsahuje kyslú zložku, ktorá neutralizuje jedlú sódu, používa sa väčšinou v receptoch, ktoré neobsahujú žiadnu kyslú surovinu, to však nie je pravidlom. Pokiaľ kypriaci prášok nasypete do tekutého cesta, látky sa rozpustia a ihneď začnú reagovať. Kypriaci prášok by ste vždy mali najskôr zmiešať so sypkými surovinami a pridávať ho do cesta až nakoniec! To zaručí, že budete mať dosť času nato, aby ste cesto zamiešali a vložili do rúry ešte predtým, než začne pracovať. Väčšinou obsahujú aj disforečnan disodný. V menších dávkach sú difosforečnan y považované za bezpečné látky, ich vysoké dávky však môžu v tele spôsobiť nerovnováhu a zapríčiniť nedostatok vápnika.

Prečo sa teda v niektorých receptoch používajú oboje?

Suroviny v recepte síce môžu obsahovať kyslú surovinu, ale oxid uhličitý vytvorený pri chemickej reakcii kyslej suroviny s jedlou sódou nestačí na zväčšenie objemu cesta v recepte. Práve preto sa do cesta v niektorých prípadoch pridáva aj kypriaci prášok, pretože jedlej sóde trošku pomôže zväčšiť objem a vytvoriť tak dokonalú rovnováhu.

Dajú sa navzájom nahrádzať?

Ak máte recept, v ktorom máte použiť jedlú sódu, teoreticky namiesto nej môžete použiť kypriaci prášok do pečiva, ale počítajte s tým, že budete potrebovať 3-4krát väčšie množstvo. Takéto veľké množstvo kypriaceho prášku môže ovplyvniť chuť, výsledný koláč môže byť horký. Platí to aj v opačnom prípade, kedy použijete namiesto kypriaceho prášku do pečiva jedlú sódu, v tomto prípade nesmiete zabudnúť zmenšiť jej množstvo a zväčšiť množstvo kyslej suroviny v recepte.

 

Pozor!

Nikdy nepoužívajte jedlú sódu ani kypriaci prášok do pečiva po dátume spotreby, vyhnete sa tak pokazeným koláčom alebo tortám!

Pripravte si domáci kypriaci prášok do pečiva bez disforečnanu disodného!

Na jeho prípravu budete potrebovať 1 diel (1ČL) jedlej sódy, 2 diely (2ČL) vínneho kameňa alebo cream of tartar, ktorý dostanete v špecializovaných predajniach a 1 diel (1ČL) kukuričného škrobu. Všetky suroviny premiešajte a môžete piecť!

Inšpirujte sa receptami

Zatiaľ sa nikto nezapojil do diskusie k článku.

Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.

Odoslať
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
Podobné články
Pile of Delicious
Všetci čokoholici pozor, prichádza BROWNIES!
Tento koláčik obsahuje veľmi veľa čokolády a povedzme si pravdu, že všetko čo obsahuje čokoládu je hriešne návykové! Vo...
Feta cheese cubes
Kozí syr
V dobe našich dedov bolo kozie mlieko a syr bežnou vecou a produktom. Dnes je tomu naopak, kozie mlieko a výrobky...
hrusky
Vitamínová bomba na tieto sychravé jesenné dni - hruška!
Jeden z mnohých druhov jesenného ovocia, ktoré sa môže pýšiť skvelou chuťou, jemnou vôňou a liečivou silou. Ak sa...
Gratinované
Zapekanie jedál má tiež svoje čaro!
Keď sa jedlo zapeká - gratinuje - na povrchu sa vytvorí chrumkavá kôrka, najčastejšie syrová. Syr sa na povrchu pekne...
slovník
Česko-slovenský gastronomický slovník
Kedlubna, květák, lilek, cizrna, libové maso, kýta, jáhle. Poznáte tieto suroviny? Každý z času na čas natrafíme...
Close up of rose
Vyberte sa na šípky, teraz je na to ten správny čas!
Počas jesenných prechádzok neraz natrafíte na ker posiaty šípkami, no nevenujete mu žiadnu pozornosť. To je veľká...
Vybrali sme pre vás
Beautiful big
Vianočné zvyky a tradície sú dôležité, zachovajte ich!
Vianočné zvyky a tradície sú dôležité, zachovajte ich!
Aké sú pre Vás ideálne Vianoce? Ideálne Vianoce sú časom, kedy sa všetci na chvíľku zastavíme, stretneme sa v kruhu...
Orechové linecké
Linecké koláčiky 5x inak
Linecké koláčiky 5x inak
Základný recept na tradičné linecké koláčiky môžte jednoducho upraviť. Ponúkame vám niekoľko chutných variácií.
Eggnog with
Tekutá sladkosť pre dospelých - vaječný likér!
Tekutá sladkosť pre dospelých - vaječný likér!
Čo by to boli za Vianoce bez vaječného likéru, stromčeka, kapra a darčekov? Ešte doteraz si určite pamätáte, že ste ako...