Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ľahká ako obláčik, presne taká je Pavlova!

Táto torta je na oko tak „škaredá“, že ju budete chcieť celú ihneď zjesť! Pýtate sa, prečo ľahká ako obláčik? Pretože sa s ľahkosťou rozplýva na jazyku a Vy ju budete chcieť zas a znova! Suroviny na Pavlovu sú lacné, všetkým ľahko dostupné a určite sa ukrývajú aj vo Vašej domácnosti. Nezáleží na tom, koľko rúk máte momentálne „ľavých“, jej prípravu zvládnete a ozdobiť ju je už úplná hračka. Jedinou nevýhodou tejto tortičky je časová náročnosť, pretože korpus sa nepečie, ale pár hodín suší. Výsledná Pavlova však stojí zato –garantujeme, že v priebehu minúty každému zmizne z taniera!

Keď ste v minulosti chceli niekomu upiecť tortu na narodeniny potrebovali ste nato istú dávku zručnosti, pretože málokomu sa na prvýkrát podarilo upiecť korpus, to už ani nehovoríme o samotnom zostavení a zdobení. Nestačilo si len pripraviť perfektný maslový krém, tortu bolo potrebné pomocou cukrárskeho vrecka ozdobiť a to chcelo trošku kreativity, cvik a určitú zručnosť. Určite ste vo Vašom okolí poznali aspoň jednu „tetušku“, ktorá cez týždeň chodievala do práce a cez víkend si privyrábala pečením koláčov a tort na rôzne oslavy. Dnes už sú maslové krémy nudné, ťažké a nahradili ich ľahšie verzie obvykle s mascarpone. Moderné sú „nahé“ torty, rôzne cheesecaky a medzi obľúbené narodeninové torty patrí samozrejme aj Pavlova. Tieto torty sú jednoduchšie a ich prípravu zvládnete aj doma.

Za všetko môže balerína!

Túto ľahučkú tortu vytvoril na začiatku 20. storočia istý šéfkuchár hotelu Wellington pre ruskú primabalerínu Annu Pavlovu. Pri tvorbe sa nechal inšpirovať jej baletnou sukňou zo svetlozeleného hodvábu. Jej nadýchanú sukňu znázorňoval korpus z našľahaných bielkov so šľahačkou a zelenú nadrobno nakrájané ovocie, presnejšie kiwi. Dnes sa už Pavlova zdobí akýmkoľvek čerstvým ovocím.

 

Aj pre neskúsených cukrárov!

Pýtate sa, či sa dá urobiť jednoduchá torta bez rôznych poťahových hmôt a istej dávky zručnosti? Áno, Pavlova je nato ako stvorená, pretože nerovnomernosti jej ešte pridávajú na kráse a neodolateľnosti. Druhou možnosťou sú nahé torty, ktorým sa budeme venovať niekedy nabudúce.

Na korpus budete potrebovať 6 bielkov, 300 g kryštálového cukru, 1 PL Zlatého klasu a 1 PL citrónovej šťavy, prípadne vínneho octu. Na krém si pripravte 250 g mascarpone, 400 ml smotany na šľahanie a 2 PL práškového cukru. Tortu môžete naplniť a ozdobiť čerstvým ovocím, mimo sezóny môžete dovnútra použiť mrazené ovocie, najlepšie sú maliny, ktoré chvíľku povaríte s kryštálovým cukrom a lyžicou medoviny.

Rúru si pred pečením zapnite na 200°C a pripravte si aspoň dva plechy na pečenie. Na ne rozložte papier na pečenie a na každý z nich si nakreslite kruh o priemere cca 22 cm. Kruh otočte popísanou stranou nadol a pustite sa do prípravy snehu.

Základom Pavlovej sú dobre našľahané bielky s cukrom. Bielky šľahajte pomocou elektrického šľahača na najvyššej rýchlosti cca 8 minút až dokým sa na snehu nezačnú tvoriť špičky. Vtedy je správny čas na kryštálový cukor a opätovné šľahanie. Nesnažte sa ubrať z receptu kryštálový cukor, pretože  pokazíte štruktúru torty a sneh nebude dostatočne pevný! Obecne platí, že na jeden bielok treba použiť 50g kryštálového cukru a tento pomer si môžete meniť podľa veľkosti potrebnej Pavlovej torty. Ručne sa sneh ani nepokúšajte šľahať, veď nato by ste potrebovali viac ako pol hodinu, a to by Vaše ruky určite nezvládli. Bielky sú dobre našľahané vtedy, keď špičky nepadajú nadol, ale pekne držia a sneh je lesklý. Nakoniec do snehu už len ručne vmiešajte Zlatý klas a citrónovú šťavu (vínny ocot).

Tu je dôležité poznamenať, že korpusy sa nepečú, ale sušia pri maximálnej teplote 120°C! Keby ste korpusy piekli, mali by hnedú farbu a to dosiahnuť nechceme. Tieto korpusy sušte približne 2 hodiny, záleží to od typu rúry. Pavlova musí byť na povrchu chrumkavá! Keď sú upečené pootvorte rúru a nechajte ich v nej úplne vychladnúť. Táto torta je dobrá v tom, že korpusy si môžete upiecť aj pár dní dopredu a naplniť ich až v deň, kedy Pavlovu budete podávať. Ak ich budete plniť až o dva, či tri dni odložte ich do uzatvárateľnej nádoby.

Na krém si vyšľahajte smotanu s práškovým cukrom a primiešajte do nej mascarpone. Cukrom v tomto prípade môžete šetriť, pretože korpusy sú dosť sladké. Ak chcete, môžete si uvariť ovocnú redukciu z lesného ovocia s cukru a medoviny, ktorou tortu prelejete. Ale na plnenie a ozdobu postačí krém a sezónne čerstvé ovocie.

Konečne sme sa dostali k skladaniu Pavlovej. Plniť ju treba v ten deň, kedy ju chcete podávať, približne 5-6 hodín vopred, aby stihla pekne zmäknúť a prepojili sa všetky chute. Ak by ste ju plnili ihneď pred podávaním, pri krájaní by ste mali snehový korpus po celej kuchyni a ten bodrel určite upratovať nechcete. Na podnos uložte prvý snehový korpus, dávajte si pozor, pretože korpusy sú dosť krehké. Naň lyžicou rozotrite 1/2 krému a uložte čerstvé ovocie. Ak použijete ovocnú redukciu, tou potrite už samotný korpus a až redukciu zakryte krémom. Ak Vám náhodou redukcia steká po okrajoch nevadí, pri tejto torte je dovolené naozaj všetko! Na rad prichádza druhý korpus, s ktorým urobíte úplne to isté. Hotovú tortu vložte do chladničky a nechajte cca 5 hodín zmäknúť. Nebojte sa, po tejto dobe sa bude dať pekne krájať a servírovať. Nezabudnite, že každá Pavlova je jedinečná, dokonalá a naozaj ľahká ako obláčik, stačí ju vyskúšať!

TIP: Namiesto jednej veľkej Pavlovej môžete spraviť aj jej verzie, ktoré rovno každému naservírujete na tanier. Pomocou cukrárenského vrecka alebo lyžice urobíte zo snehu približne rovnaké kôpky opäť na papier na pečenie a skrátite dobu sušenia na polovicu. Pri týchto malých tortičkách už korpusy nevrstvíte na seba, len ich ozdobíte krémom a ovocím.

Inšpirujte sa aj inými receptami na Pavlovu:

 

Zatiaľ sa nikto nezapojil do diskusie k článku.

Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.

Odoslať
Podobné články
Šéfkuchári na grile alebo grilovacie tipy top kuchárov
Grilovanie je prioritne mužskou záležitosťou. K rozpálenému grilu sa radi postavia aj muži, ktorí sa v kuchyni...
Kým pokoríte prvý cupcake
Milujete cupcaky, každý recept považujete za umelecké dielo, ale nechápete, ako takú nádheru môže niekto vytvoriť? ...
Grilovaný hermelín
Hurá, môže sa grilovať!
Aj napriek užitočným technickým pomocníkom, ktoré tvoria vybavenie našej kuchyne, nás nič nezastaví a s prvými letnými...
vianocne
Súťaž: Vianočné stolovanie, aby mali Vianoce to pravé čaro
Každý z nás iste rád spomína na Vianoce svojho detstva, na babičku a dedka, na tety a strýkov, bratrancov a sesternice...
provensálske
Provensálske korenie - voňavé korenie z Francúzska
Provensálske korenie je zmes rôznych korení. Dodáva jedlu typickú, osobitú chuť. Názov " provensálske " určuje,...
Varený karfiol
Spoznajte zdraviu prospešné účinky nenápadnej bielej hlávky!
Kedy ste si naposledy pripravili niečo z karfiolu? Táto skvelá zelenina je chutná, môžete ju pripraviť na mnoho...
Vybrali sme pre vás
Granadír
Fliačky ako základ obľúbených receptov
Fliačky ako základ obľúbených receptov
Granatiersky pochod či šunkafleky majú základ v štvorcových kúskoch cestoviny, ktorú poznáme ako fliačky.
Fazuľový prívarok
Ako na to: Zahusťovanie pokrmov
Ako na to: Zahusťovanie pokrmov
Osobitou úpravou, ktorá patrí do tepelnej úpravy je zahusťovanie pokrmov. Jedlá zahusťujeme zápražkou, zátrepkou, alebo...