Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Opečiatkujte si sušienky a vyčarte deťom úsmev na tvári!

Zapájate deti do práce v kuchyni? Varenie s deťmi patrí k novodobým trendom a na trhu je k dispozícii množstvo kreatívnych pomôcok určených práve pre ne. Maminky, prípadne babičky môžu pomocou nich naučiť deti niečo užitočné, čo sa im bude v budúcnosti určite hodiť. Zároveň získajú v kuchyni šikovných pomocníkov, tí najmenší sa veľmi dobre zabavia, posilnia si motoriku, tvorivosť a podporia rozvoj fantázie. Urobte im z varenia zábavu a vyrobte si jednoduché a veľmi originálne sušienky pomocou pečiatok.

Na pečiatky nie sú vhodné všetky recepty, pretože pri niektorých receptoch sušienky strácajú svoj tvar, moc napuchnú, prípadne sa roztečú a vzory z pečiatok sa pri pečení zázračne stratia. S jedným cestom sa Vám bude pracovať lepšie, s iným o trošku horšie, záleží to aj od pečiatok, ktoré máte k dispozícii. V obchodoch ich nájdete väčšinou v dvoch prevedeniach, buď sú vytvorené zo silikónu alebo z dreva.

Všetky recepty, ktoré Vám prinášame sú vhodné na pečiatkovanie, ak nemáte doma pečiatky, môžete použiť vidličku, prípadne iné nástroje, ktorými dokážete na sušienkach urobiť nejaký zaujímavý vzor. Ak si dáte spraviť vlastné pečiatky, môžete potešiť handmade sušienkami aj hostí na svadbe, krstinách alebo inej rodinnej akcii.

Základné maslové sušienky

 

Nachystať si potrebujete 250 g zmäknutého masla, 140 g kryštálového cukru, 1/2 lyžičky soli, 1/2 lyžičky kypriaceho prášku do pečiva, 300 g hladkej múky, 1 vajce a 2 lyžičky vanilkového extraktu. Všetky suroviny stačí zmiešať ručne, prípadne vypracovať v robote. Cesto musí pred vaľkaním odstáť aspoň 30 minút v chladničke. Potom ho rozvaľkajte, povykrajujte napríklad pohárom a opečiatkujte. Sušienky pečte v rúre vyhriatej na 180°C cca 8-10 minút.

Koka sušienky

Na prípravu týchto sušienok budete potrebovať 70g kokosu, 120 g hladkej múky, 110 g zmäknutého masla, 1 žĺtok, 60 g práškového cukru, 2 lyžice kakaa a štipku soli. Všetky suroviny stačí nasypať do robota a nechať vypracovať kompaktné cesto. Ide to aj rukami, no bude to trvať trošku dlhšie. Potom nechajte cesto odstáť pol hodinu v chladničke, rozvaľkajte ho na plát a povykrajujte z neho kolieska. Na tie otlačte pečiatky a uložte ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Sušienky pečte v rúre vyhriatej na 180°C cca 10 minút.  

Citrónové sušienky

Zo surovín si pripravte 1 hrnček múky (300 ml), 80 g práškového cukru, 1 vajce, 100 g zmäknutého masla, 1 bio citrón, z ktorého budete potrebovať 1 lyžicu šťavy a kôru. Opäť stačí všetky suroviny zmiešať v robote a cesto nechať odstáť 30-60 minút v chladničke. Teraz prichádza na rad vaľkanie, vykrajovanie a pečiatkovanie. Aj tieto sušienky sa pečú v rúre vyhriatej na 180°C cca 10-12 minút.

Aj tieto recepty môžte využiť na pečiatkovanie

Zatiaľ sa nikto nezapojil do diskusie k článku.

Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.

Odoslať
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
Vybrali sme pre vás
Beautiful big
Vianočné zvyky a tradície sú dôležité, zachovajte ich!
Vianočné zvyky a tradície sú dôležité, zachovajte ich!
Aké sú pre Vás ideálne Vianoce? Ideálne Vianoce sú časom, kedy sa všetci na chvíľku zastavíme, stretneme sa v kruhu...
Orechové linecké
Linecké koláčiky 5x inak
Linecké koláčiky 5x inak
Základný recept na tradičné linecké koláčiky môžte jednoducho upraviť. Ponúkame vám niekoľko chutných variácií.
Eggnog with
Tekutá sladkosť pre dospelých - vaječný likér!
Tekutá sladkosť pre dospelých - vaječný likér!
Čo by to boli za Vianoce bez vaječného likéru, stromčeka, kapra a darčekov? Ešte doteraz si určite pamätáte, že ste ako...