Pridať recept
Späť na recept

DISKUSIA: Ovsená kaša s pečenými gaštanmi a marhuľami

Tento recept mám nafotený asi rok a k nemu poznámku „ skús znova“. Neviem akým zázrakom sa mi podarilo mať čerstvé marhule a gaštany v jednom období, ale dnes v obchode naozaj nájdete všetko. Táto kaša zahreje. Chute prechádzajú od sviežej marhuľovej, po chrumkavý teplý tón gaštanov. Ovsené vločky sú u nás obľúbené, staršia však kaše nezje ani za odmenu, zato naša 2r Linda ich ľúbi od prvých príkrmov. Prštekom vyčistí pečený gaštan a šupku nechá v mise medzi ostatnými. Pripomína mi to potmehúdske vyjedanie salóniek z obalov na vianočnom stromčeku a maskovanie kockovým cukrom 😊. Čítala som ako jedlé gaštany zachránili Francúzov pri hladomore. Výživou sú veľmi cenné. Majú vysoký obsah sacharidov, bielkovín, škrobu. Neobsahuje lepok a múka z gaštanov sa často pridáva do palaciniek, placiek či lievancov. Francúzi mávajú aj gaštanové festivaly, z ktorých moja známa Ivonka vždy posiela parádne fotografie. Gaštanové klobásy, džem, pyré, kaše...Rozmanitosť využitia gaštanov je aj vo farmácii (listy sa tiež dajú spracovať ako ochrana pred bronchitídou, cez kuchyňu. A v minulosti sa vraj vyžívali ako platidlo. A čítala som, že blahodarne pôsobia aj na pokožku, zabraňujú padaniu vlasov, spevňujú nechty...Už ich narezávate však? .)

Zatiaľ sa nikto nezapojil do diskusie k tomuto článku.

Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.

Odoslať