Pridať recept
Späť na recept

DISKUSIA: Vianočná hrachová polievka so smotanou - Čo s vegetariánom na Vianoce?

Tohoročné Vianoce sme večerali u babky a tak som slávnostné menu doma pripravovať nemusela. No aj tak sme sa nevyhli vegánskej kapustnici a klasickej hrachovej, tento rok neklasicky 😊. Keďže už bola mletá červená paprika v kapustnici, druhá červená polievka by nám už nechutila a tak som papriku a zemiaky vylúčila a pre tento rok nasadila luxusnejší vzhľad s jemnou smotanou. Ja pochádzam z Hornej Nitry a na Vianoce sme kapustnicu nejedávali - až po polnočnej omši. Naše tradície boli vyprážaný kapor a majonézový šalát či pečené zemiaky s rascou a maslom a ryba naprírodno. K tomu kompót z varených sušených sliviek so škoricou a rumom. Dve polievky – červená hrachová a biela hubová, smotanová nakyslo. Lenže v Bratislave majú zvyky inak a tak si ich striedame a postupne s manželom upravujeme podľa nás. Veď tradície si tvoríme sami, sú to pamäte nášho stolovania, našich chutí. Vegánsku kapustnicu som si brala aj k babke na večeru, pretože v ich klasickej je mäso a ja som vegetarián, teda mám aj tieto obmedzenia. K šalátu, ktorý robíme s jogurtom a nie majonézou som zjedla vyprážanú zeleninu (cvikla, zeler, mrkva). Surové vajce v majonéze je ďalšie obmedzenie, keďže stále dojčím našu dcéru. Jogurtom získal šalát sviežosť a celý šalát spravil môj manžel sám kým som dospávala predojčenú noc (lebo zúbky). Myslím, že mu príprava šalátu zostane aj do budúcnosti, lebo bol najlepší aký som kedy jedla. A keďže mi počas môjho spánku nezabudol hrach namočiť, mohla som po zobudení rýchlejšie polievku uvariť. Aby bolo na sobotný obed. Pridaním vína polievka dostala naozaj lahodnú chuť a keďže takúto mi deti nezjedia ani za kilo čokolády, pokojne som ho do nej použila 😊 Skúste ju hocikedy, Vianoce si spravte každý deň.:)

Zatiaľ sa nikto nezapojil do diskusie k tomuto článku.

Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.

Odoslať